Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie Znojemského klubu

9. 9. 2007

Historie hokeje ve Znojmě

Přehled výsledků od r. 1993

 • 1993-94 - kraj. přebor - postup do 2. ligy - 2. místo
 • 1994-95 - 2. nár. liga – 4. místo
 • 1995-96 - 2. nár. liga – 4. místo
 • 1996-97 - 2. nár. liga - 4. místo, úspěšná baráž - postup do 1. ligy
 • 1997-98 - 1. nár. liga – 1. místo
 • 1998-99 - 1. nár. liga – 1. místo – postup do extraligy
 • 1999-00 - Extraliga – 9. místo
 • 2000-01 - Extraliga - 5. místo (ZČ 2. místo), čtvrtfinále play-off (Slavia)
 • 2001-02 - Extraliga - zákl. část – 7. místo (ZČ 7. místo)
 • 2002-03 - Extraliga - 8. místo(ZČ 8. místo), čtvrtfinále play-off (Pardubice)
 • 2003-04 - Extraliga – 6. místo (ZČ 4. místo), čtvrtfinále play-off (Slavia)
 • 2004-05 - Extraliga - 11. místo
 • 2005-06 - Extraliga – 3. místo (ZČ 5. místo), semifinále play-off (Vítkovice, Sparta)
 • 2006-07 - Extraliga – 7. místo (ZČ 9. místo), čtvrtfinále play-off (Pardubice)

První kroky

První krůčky Znojma v organizovaném hokejovém dění jsou spojeny s rokem 1933, kdy při TJ Sokol Znojmo vznikl odbor kanadského hokeje. V roce 1935 již byl tento klub vybaven kompletní hokejovou výstrojí včetně dresů. Do povědomí širší hokejové veřejnosti se ale tento tým dostal až po šedesáti letech svého působení, v roce 1993. Do té doby se pohybovala výkonnost znojemských hokejistů na úrovni krajské soutěže.

Začátek rozkvětu

V již zmiňovaném roce 1993 ovšem vstoupil do znojemského oddílu společník česko-rakouské firmy RONJA (v současné době nese název Excalibur) Jaroslav Vlasák a stal se prezidentem klubu. Se svým vstupem samozřejmě přinesl i potřebné finance, Znojmo odkoupilo od odstupujícího Tábora druhou ligu a začalo stoupat. Ve II. lize se Znojemští vždy umísťovali mezi nejlepšími celky soutěže a navíc začali v roce 1996 spolupracovat s extraligovými Pardubicemi a Jihlavou. Odtud pak přicházeli na střídavé starty hokejisté zvučných jmen, opačným směrem putovali naopak někteří hráči Znojma.

Začátek postupové série

Sezóna 1996-1997 přinesla obrovský vzestup. Ve Znojmě se ocitli např. bývalý sparťanský kapitán Milan Kastner nebo jihlavský gólman Marek Novotný a Znojmo dostalo po úspěšném tažení v play-off šanci bojovat v baráži o druhou nejvyšší soutěž. Znojemští svoji příležitost nepromarnili, v prolínací soutěži si poradili se Sokolovem a postoupili do první ligy. S tímto postupem pak byl samozřejmě spojen i příchod několika nových posil, mezi nimiž byli i bratři Roman a Petr Kaňkovští nebo jihlavský brankář Pavel Falta.
Historie znojemského hokeje v letech 1993-1997

Baráž poprvé - Opava úspěšnější (1997-98)

Znojmo následně ve své první prvoligové sezóně 1997-1998 předčilo všechna očekávání a v 15. kole se usadilo na čele tabulky, kde zůstalo až do konce. Dostalo se do baráže o účast v české nejvyšší hokejové soutěži - před několika lety pro znojemské fanoušky jen pouhopouhý sen. A co víc, sen se začínal stávat skutečností. Znojmo vletělo na svého barážového soupeře Opavu jako utržené ze řetězu; Slezané se ani pořádně nestačili rozkoukat a prohrávali 0:3 na zápasy. Čtyřicetitisícové město začalo pět oslavné chorály a bylo jen málo lidí v celé republice, kteří ještě očekávali nějaké komplikace. Přesto se tak stalo. Opava snížila na 2:3 na zápasy, v šestém zápase dokázala vyrovnat z 0:2 na 2:2 a vyhrát v prodloužení a v rozhodujícím sedmém duelu uštědřila celkově zdecimovanému soupeři ránu z milosti, když vyhrála 6:0.
Historie znojemského hokeje v letech 1997-1998

Baráž podruhé - sbohem Jihlavo! (1998-99)

Ovšem hned druhá sezona v 1. DZ lize přinesla Znojemským orlům kýžený postup mezi hokejovou elitu. Poté, co v podstatě suverénně vyhráli dvaapadesátikolovou základní část druhé nejvyšší soutěže, změřili síly s posledním celkem extraligy, kterým byl dvanáctinásobný mistr Československa Dukla Jihlava. Přestože výsledkově měla baráž podobný průběh jako ta předchozí, nakonec se po sedmém rozhodujícím zápase radovali právě hokejisté s hlavou orla na prsou a spolu s nimi i tisíce skvělých znojemských fanoušků.
Historie znojemského hokeje v letech 1998-1999

Nováček nezklamal (1999-00)

První extraligová sezóna přinesla vše, co může nováček v nejvyšší soutěži zažít. Euforie diváků, překvapivé výsledky na ledě i školácké chyby. Orly sužovaly problémy s brankáři; Rybár, Kudrna ani Kuběna nebyli těmi pravými jedničkami. Konečné deváté místo znamenalo velký úspěch, i když na osmou příčku to nebylo daleko. I tak byli ve Znojmě se svou premiérovou sezónou spokojeni. Historie znojemského hokeje v letech 1999-2000

Druhé místo a drama v play-off (2000-01)

Ve svém druhém extraligovém roce dokázali Orli i přes katastrofální vstup do sezóny nakonec obsadit po základní části neuvěřitelné druhé místo, když před nimi zůstala jen pražská Sparta. Na post brankářské jedničky získal klub Oldřicha Svobodu a nejlepším střelcem se stal Marek Uram. Ale ani on nedokázal v nervydrásajícím čtvrtfinále play-off s pražskou Slavií udělat ten rozhodující krok a Orli byli vyřazení v poměru 3:4 na zápasy. V konečném hodnocení sezóny jim patřila pátá příčka.

Opět čtvrtfinálová stopka (2001-02)

Orlům se tradičně nepovedl vstup do jejich třetí sezóny mezi elitou, ale zlepšenými výkony ve druhé polovině ročníku si bez problémů zajistili účast v play-off. V něm narazili na ambiciózní Zlín a po čtyřech zápasech vedli už 3:1. Potom jakoby se zalekli své šance a nechali soupeře srovnat stav. Dokonalé vyvrcholení, dramatické, ale velmi džentlmensky vedené série, přinesl sedmý duel ve Zlíně, který rozhodla až Leškova branka v první minutě prodloužení. Zklamaní Orli se museli spokojit s celkově sedmým místem.

Semifinálové brány stále uzavřeny (2002-03)

Úvod v pořadí čtvrté sezóny v extralize tentokrát Orlům vyšel dobře. V jejím průběhu se také téměř neustále pohybovali v play-offových vodách nebo v jejich blízkosti. Přes problémy s brankáři a četná zranění se udrželi v postupové osmičce a čtvrtfinálovým soupeřem jim byl celek ze samého vrcholu tabulky, HC Pardubice. Přestože Znojmo po dvou utkáních na ledě favorita prohrávalo 0:2 na zápasy, v domácím prostředí se mu podařilo sérii srovnat. Ve městě perníku a dostihových závodů však Orli opět prohráli a v šestém utkání hraném doma už nedokázali se soupeřem srovnat krok, když mu podlehli o jediný gól 1:2.

Počtvrté smůla v play-off (2003-04)

Jubilejní pátá sezóna vyšla Znojemským ještě lépe, než ta předchozí, neboť se nemuseli potýkat s žádnou dlouhodobější herní krizí. Ještě před začátkem samotné soutěže vyhráli pohár sázkové kanceláře Tipsport, když ve finále porazili Spartu. Vyrovnanými výkony si potom Orli zajistili postup do play-off ze čtvrtého místa a podruhé v historii se v prvním kole utkali se Slavií Praha. Do vyřazovacích bojů vlétlo mužstvo s novou image coby Společenstvo orlů podle Tolkienovy trilogie Pán Prstenů. V každém zápase se potom se Slavií alias Mordorem přetahovalo o vedení v sérii, která nakonec dospěla až k sedmému utkání v Hostan aréně. Napínavý souboj skončil po šedesáti minutách nerozhodně a také nastavení nepřineslo rozřešení. O dalším nepostupu Znojma do semifinále rozhodly až samostatné nájezdy, v nichž byli sešívaní o skřetí chlup úspěšnější.

Nevydařená sezóna (2004-05)

Pokud se o sezónách, v nichž se Znojmo čtyřikrát za sebou neprobojovalo přes první kolo play-off, hovořilo jako o nevydařených, pak tento přívlastek nebyl na místě. Naopak, pro Orly to pokaždé byl úspěch, neboť teprve ve své šesté extraligové sezóně poznali, co to znamená, když se nedaří. Sezóna jim 2004-2005 jim nevyšla zrovna podle představ, přestože v týmu působili i hráči z NHL, kteří si při zámořské výluce hledali angažmá v Evropě. Většina z nich však ještě před Vánoci mužstvo opustila kvůli lepším nabídkám z Ruska, resp. Finska. Znojemští i přes problémy s úzkým kádrem dohráli ročník se ctí a ukončili ho na jedenácté příčce, přičemž ještě 3 kola před koncem měli alespoň teoretickou šanci na postup do elitní osmičky.

Prokletí zlomeno (2005-06)

Extraligová sezóna 2005-06, pro Orly s pořadovým (šťastným) číslem sedm, byla zatím tou nejúspěšnější v historii znojemského hokeje. Po předchozím ne příliš vydařeném ročníku zůstali u kormidla trenéři Hořava s Votrubou a tvrdá práce celého týmu přinesla bronzové ovoce. Mužstvo postavené kolem ikon Trvaje a Dopity skončilo po základní části páté a k dosud zakletému čtvrtfinálovému měření sil vyzvalo Vítkovice. Touha Znojemských prolomit smůlu uplynulých let byla obrovská a po šesti zápasech slavili postup mezi elitní čtyřku. V semifinále se jim však postavila ambiciózní Sparta, která dokonale napravila nevalné výkony z dlouhodobé části. Přes Orly přešla na pět pokusů, o jeden více potřebovala ve finále na favorizovanou Slavii. Hokejisté z malého jihomoravského města však byli Pražanům zdatným soupeřem, cestu za titulem jim rozhodně nijak neusnadnili a zaslouženě si pověsili na krk medaile za konečné třetí místo. Daleko za sebou nechali takové celky jako Liberec, Zlín nebo Pardubice.

Play off na poslední chvíli (2006-07)

V osmé extraligové sezóně se podařilo Znojmu poprvé vést tabulku. Přesně prvního října se Orli dostali na její čelo, kde setrvali čtrnáct dnů. Poté ale začal propad tabulkou a zbytek sezóny trávili na hraně postupu do play off, o kterém rozhodli až v posledním kole základní části. V tomto ročníku byla zavedena novinka, kdy do vyřazovacích bojů postupovalo deset týmů. Poslední čtyři hráli předkolo play off, což se týkalo i Znojemských orlů. Po základní části skončili na devátém místě a v předkole se utkali s Kladnem. Ač byl za favorita považován jejich soupeř, dokázali sérii hladce vyhrát 3:0. V čtvrtfinále narazili na Pardubice. Ty poměrně snadno vedly na zápasy 3:0, ale znojemští hokejisté se nevzdali a celou sérii zdramatizovali vyrovnáním na 3:3. Sedmé utkání ovšem nezvládli, a tak se nekonala senzace, že by jako první mužstvo v historii otočili z nepříznivého stavu 0:3 na 4:3. Celkově skončili na sedmém místě.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář