Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jako neúspěšnou sezónu nehodnotím, říká prezident Tomáš Král

27. 3. 2008

Jako neúspěšnou sezónu nehodnotím, říká prezident Tomáš Král

neděle 9.3.2008 | David Schlegel

Jako neúspěšnou sezónu nehodnotím, říká prezident Tomáš Král Plzeň - Hokejisté Lasselsbergeru Plzeň obsadili v sezóně 2007/08 konečné desáté místo. Oproti předchozí sezóně si polepšili o tři příčky, ale vzhledem k průběhu sezóny mnozí dávali modrobílým hokejistům šance na větší úspěch. Uplynulou sezónu jsme hodnotili s prezidentem klubu Tomášem Králem.

 
 
Plzeň postoupila poprvé po čtyřech letech do vyřazovacích bojů. Vypadla však už v předkole s Kladnem. Jak tento výsledek hodnotíte. Čekal jste víc?
Nějak zásadně zklamaný nejsem. Náš cíl byl skončit v základní části do desátého místa. Skončit do šestky je přece jen dost obtížné... První krok v podobě postupu do předkola play-off jsme udělali a projev týmu, zejména pak před koncem roku, vzbuzoval naděje, že se můžeme probojovat i mezi šestici nejlepších. Druhým krokem byl pak úspěch v play-off a z toho, že jsme Kladno neporazili, jsem zklamaný. Jako neúspěšnou však uplynulou sezónu nehodnotím.

Co rozhodlo o tom, že Lasselsberger nakonec musel do předkola?
Klíčové byly tři zápasy na přelomu roku, které jsme prohráli - doma s Litvínovem, v Třinci a ve Zlíně. V tu dobu ostatní týmy, které byly do té chvíle mimo hru, začaly dělat neuvěřitelné věci a nakonec jsme po posledním kole mohli být až jedenáctí.

V čem byla tato sezóna jiná než ty předešlé?
Určité věci byly opravdu hodně zvláštní. Nastříleli jsme druhý nejvyšší počet branek, zároveň jsme byli druhým nejvíce inkasujícím týmem. Ze všech týmů v extralize jsme také měli nejvyšší počet trestných minut. Tahle skutečnost měla vliv i na čísla Romana Málka. Hráli jsme strašně velký počet oslabení a obrovský počet oslabení tří proti pěti. Když se dvojnásobná přesilovka sehraje dobře, měl by padnout gól. Loni a předloni to stálo od začátku za nic. Až na pár nelogických zápasů, kdy jsme třeba rozstříleli vedoucí tým tabulky,k to s námi nevypadalo dobře. Letos jsme prohráli jen patnáct zápasů, diváci viděli hodně gólů, bylo to pro ně atraktivní. Naší slabinou vždy byla produktivita, letos ne. Letos to byla jen nedisciplinovanost. Ta hodně ovlivnila třeba zápasy s Ústím nad Labem (vedli jsme 4:2) či Karlovými Vary (vedli jsme 2:0), kdy jsme udělali naivní fauly a nakonec ztratili tříbodové výhry.

Určitě jste na časté vylučování hráče upozorňovali...
Na obhajobu trenérů musím říci, že disciplína byla dennodenní téma a řešilo se na všech poradách. Požádali jsme dokonce rozhodčího Šindlera, aby nám udělal přednášku o tom, co se píská a co je povoleno. Odpovědnost za ta vyloučení nesou výlučně hráči.

Myslíte si, že je současný tým Plzně neumravnitelný?
Nemyslím si, že je neumravnitelný. Musíme být asi ještě přísnější a razantnější vůči hráčům včetně postihů. I letos se to dělo, ale musí se to asi dít ještě ve větší míře. Ač to není můj styl a do těchhle debat se obvykle nepouštím, tak bych rád si myslím, že nás letos poškodili rozhodčí. Markantní to bylo právě během oné třízápasové klíčové série, kdy jsme prohráli ve Zlíně a Třinci. Rozhodčí byli za řízení těchto dvou zápasů potrestáni, takže můj názor má evidentně reálný podklad.

Vyvrcholilo to prvním zápasem předkola play-off na Kladně, kde jsme byli lepší a měli jsme vyhrát. Kdyby zápas nebyl vedený tak, jak byl, tak jsme možná vyhráli. Nemluvím jen o tom medializovaném zákroku na Vampolu, který byl krátce před koncem chybně vyloučen za filmování. Mám na mysli i řadu dalších faulů. V žádném případě se ale nechci vymlouvat. Jsme nejvylučovanější tým a rozhodčí to podvědomě vědí a samozřejmě je to ovlivňuje.
Co bude dál? Dojde k nějakým změnám? Zůstane mužstvo pohromadě?
Smlouvy končí jen několika hráčům, z nichž jedním z nich je David Ludvík, se kterým jsme téměř dohodnuti. Zbývají Divíšek s Kracíkem a nic nenasvědčuje tomu, že bychom se s nimi nedohodli. Samozřejmě, musíme mít na zřeteli skutečnost, že pokud dostane Divíšek nějakou mimořádnou nabídku ze zahraničí, budeme ho muset uvolnit. Ještě jednáme s Lotyšem Redlihsem, o kterého také máme zájem.

Je nějaký zájem i o hráče, které má Plzeň pod smlouvou?
Tradičně je zájem o Benáka, kterého chce Davos. Byl tu prezident Ufy, který se podle mých informací byl podívat na Petra Vampolu. Ti hráči jsou ale pod smlouvou a nikdo z nich nepřišel s tím, že by chtěl požádat o uvolnění. Pro nás je teď hlavní prioritou vychovávat svoje hráče. Jak to má fungovat nám ukázalo Kladno s řadou odchovanců v kádru. Já tvrdím, že současný stav je dlouhodobě neufinancovatelný a brzo budou mít hokejové kluby problémy. Pro mě by byla největší radost, kdyby tady hráli za áčko naši kluci, které teď máme v juniorech a dorostu. Když byly Pardubice v laufu, řádil tam útok Kolář - Koukal - Průcha. Já když přišel do Plzně, trochu jsem to podcenil a nechtěl jsem to torpédovat. Musíme si však uvědomit, že v současné době hrajou extraligu dva Plzeňáci - veterán Josef Řezníček ve Varech a Jaroslav Kracík v Plzni. Teď ovšem máme ve všech mládežnických reprezentacích tři až pět kluků. Máme řadu nadějných hráčů jako Stránský, Kubalík, Kovář, Martinec a další. Když z toho uděláme jednu až dvě pětky, máme ekonomicky po starostech.

Nebojíte se, že ti nejlepší junioři odejdou do Kanady místo aby trpělivě čekali, než dostanou šanci?
Tihle kluci musejí mít jistotu, že budou mít místo v sestavě. Když nebudou mít místo, jen těžko jim budeme bránit v tom, aby odešli do Kanady. Rozpočet se už určitě nebude dařit navyšovat. Je třeba do sestavy zabudovávat odchovance.

Jaké rozhodnutí pro vás bylo během uplynulé sezóny nejtěžší?
Hodně mě mrzela výměna trenérů. 23. prosince jsme byli čtvrtí a za měsíc najednou devátí. Říkalo se, že Jirka Kučera ordinoval moc útočný hokej, ale ti trenéři ani hráči nebyli v lednu jiné než v prosinci. Byly tam právě mimo jiné ty dva zápasy, které ovlivnili rozhodčí. Z celé sezóny převládá spíš smutek z toho, že jsme mohli jít vysoko, ale nakonec se to nepodařilo. Někam jsme se však posunuli. Nebýt očekávání, které jsme měli v průběhu sezóny, neřekl bych, že to dopadlo špatně. Vzhledem k tomu, jak se sezóna vyvíjela, jsem však zklamaný. Poprvé však tým zůstává pohromadě a drobnými změnami se může přiblížit maximálním možnostem Plzně.

Takže nějaká velká jména se do Plzně přivést nechystáte?
Nemáme na to sem vodit hráče za 7 miliónů na sezónu. A stejně by to ani pak nemuselo dopadnout úspěšně, Pardubice i Vítkovice vynaložily obrovské úsilí a neuspěly. Někteří hráči z jejich kádru nám tu také prošli pod rukama, takže vím, v jakých cenových relacích se pohybují. Ve Vítkovicích hrají Ujčík, Burger, Hubáček, sezónu tam začínal Petrovický a další hráči, Pardubice jsou na tom podobně, ty musel stát kádr nejvíc peněz za poslední roky.

Nemáte chuť nyní zveřejnit platy hráčů, jak jste již několikrát v poslední době naznačil?
Jde o to, aby si lidi uvědomili, na co chodí. Oni nemají představu, co všechno hokej stojí, že jim nemůžu dát k lístku za sto korun šálu a buřta. Setkáváme se až s hrubou kritikou, když zdražíme vstupné o 50 korun na play-off. Podívejte se však na ceny vstupenek třeba v NHL, ale nejen tam. Hokej u nás stojí podobné peníze jako třeba v Německu, ale u nás stojí lístek 4 Eura, v Německu desetkrát tolik. Nezpochybňuji rozdílnou životní úroveň, ale zatímco v Německu si vydělá hokejista čtyřnásobek platu dělníka, u nás je to až padesátinásobek. Je obtížné to ufinancovat. Posily mají nabídky ze zahraničí a pokud tady takového hráče chcete mít, musíte mu dát obrovské peníze. Řada firem, které dávají peníze do hokeje – a jsou to vysoké částky – nepokryje ani měsíční náklady na jednoho hráče. Je nutné, aby špička v juniorské a dorostenecké extralize nahradila průměrné hráče, kteří chtějí nadprůměrné peníze.

Nemáte pocit, že když zveřejníte platy hráčů, vytvoříte na ně velký tlak? Když se jim nebude dařit, dají jim fanoušci co proto...
Pořád se říká, že se na hráče vytváří tlak. Sportovec je ale pořád pod tlakem. I Tiger Woods před každým úderem cítí obrovský tlak, protože ten úder rozhodne o tom, jak bude úspěšný. Když chci nadstandardní peníze, musím přijmout to, že jsem pod tlakem. Tohle funguje v každém oboru. A pořád je spousta hráčů, kteří to neplní. Když je hráč postradatelný v Plzni, najde se totiž jiných pět klubů, kde postradatelný není. Není to z mé strany ale nějaký útok na hráče.

V poslední době se vaše jméno objevilo i mezi kandidáty na předsedu svazu. Do jaké míry je vaše kandidatura aktuální?
Nezabývám se tím a myslím, že se mě to nebude týkat. Jen bych si zadělal na to, že budu prožívat totéž, co jsem prožíval v Plzni. Oslovilo mě několik lidí z hokeje. Takových, že mě to až vyrazilo dech.

Můžete být konkrétní?
Například pan Gut, kterého si velmi vážím. Čekalo by mě hodně práce od rána do večera, dokážu si to představit. To mám už několik let tady v Plzni, nemusím kvůli tomu jezdit do Prahy. Vývoj věcí však znamená, že to nemůžu vyloučit. Důležité je, jací budou kandidáti. Někteří jsou totiž nepřijatelní, jiní jsou podle mě vhodnější než já. Rozhodnu se později.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář