Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie Hokeje v Karlových Varech

9. 9. 2007

Přehled historie karlovarského hokeje

Historie klubu sahá do roku 1932, kdy byl několika nadšenci po těžkých začátcích založen klub SK Slavia Karlovy Vary. První hokejové zápasy se hrály na rybníčku zvaném „Malé Versailes“. V roce 1948 byla vybudována umělá ledová plocha uprostřed Karlových Varů a úroveň hokeje šla při daných podmínkách rychle nahoru. Krátce na to se karlovarský hokej vyšplhal až mezi československou elitu. Pět sezón pak bojovali slávisté v naší nejvyšší soutěži, I. lize, tehdy „Přeboru republiky“. Byly to sezóny 1951–52, 1952–53, 1953–54, 1954–55. Byla to léta největší slávy hráčů, největšího nadšení fandů, největší hrdosti všech sportumilovných občanů Karlovarska. V sezoně 1954–55 se zranili někteří klíčoví hráči a nejvyšší soutěž se nepodařilo udržet a přišel pád do II. ligy. V této soutěži patřili hokejisté Slavie mezi nejlepší, ale návrat mezi hokejovou elitu se jim již nikdy nepodařil. Ze známějších osobností startovali za Slavii například: brankáři Miroslav Burian, Zlatko Červený, Jiří Kolouch, Karel Straka, obránci a útočníci, Jiří Feureisl, Jaroslav Hraběta, Jan Jánský, Josef Koller, Jan Lidral, Jiří Macelis, Josef Stock, Robert Robětín, Václav Šinágl, Jan Klapáč, Miroslav Klapáč, Jaroslav Šíma aj. V této době největší slávy, pamatuje karlovarský ZS desetitisícové návštěvy. To zde hrála Sparta Praha, Plzeň, Kladno atd. a hrála se zde i řada atraktivních mezinárodních utkání. Z nich můžeme připomenout vítězství karlovarské Slavie nad švédským AIK Stockholm 5:2, FK Boförs také 5:2, IF Leksands 6:4, nebo výsledek s Lokomotivou Moskva 2:3. Dokázali jsme porazit i naše tehdejší národní mužstvo, které se připravovalo na MS, 8:5.

Zlom k horšímu nastal koncem sedmdesátých let. V centru města zimní stadion stárnul a již nestačil potřebám hokeje. Tehdejší vedení města rozhodlo, že nová ledová plocha se vystaví mimo centrum. Nejprve se začala budovat vedlejší tréninková plocha, která byla zprovozněna v roce 1975 a hala na zápasy měla být následně postavena vedle této plochy. Bohužel k výstavbě této haly nedošlo. Stávající plocha byla sice ve druhé polovině osmdesátých let zastřešena, ale to bylo vše, co se na zimním stadionu na další roky vybudovalo. Takto postavený zimní stadion bohužel slouží dodnes, a musí v něm být od roku 1990 se za velkých finančních nákladů každý rok postupně dobudováváno to, co od začátku chybělo. Všechny tyto nedostatky spojené i s nezájmem tehdejších vedoucích představitelů města, měly za důsledek, že klub propadl až do krajského přeboru.

Obrat nastal až po roce 1991, kdy se do vedení klubu dostal současný management a za podpory firmy Jan Becher začal karlovarský hokej opět stoupat vzhůru. V sezoně 94/95 se podařilo postoupit ze II.ligy do I. ligy, ve které již klub startoval pod názvem HC Becherovka a pod vedením nové, dnes již úspěšné trenérské dvojice Marek Sýkora – Radim Rulík, patřil k absolutní špičce. V sezoně 96/97 se podařilo druhou nejvyšší soutěž vyhrát a bojovat tak o extraligu. V sedmizápasové bitvě byla šťastnější Opava, která vyhrála na utkání 4:3. Přesto se podařilo nejvyšší soutěž získat, a to odkoupením práv od krachující Olomouce. V první extraligové sezoně se HC Becherovka sice umístil na předposledním třináctém místě, přesto se mluvilo o úspěchu. Druhou sezonu mezi českou hokejovou špičkou odstartovali karlovarští hokejisté výtečně a do poloviny sezony se pohybovali ve středu tabulky, ale pak přišel pád na konečné jedenácté místo. Jedenácté místo obsadilo mužstvo i v ročníku 1999/2000. Pod novým trenérským tandemem Miloš Říha – Martin Pešout, se týmu podařilo získat o dva body více než před rokem a za play off zaostalo o pět bodů. Tento ročník byl ale ze strany vedení klubu i sponzorů hodnocen jako neúspěšný a následně došlo k významné obněně kádru mužstva. Odešly letité opory, brankář Pejchar, obránci Pavlas, Maškarinec a Snopek, z útočníků Janků, Filip, Prokůpek, Metlička a Streit.

Nezanedbatelná je i práce z mládeží, která je na výborné úrovni, což svědčí i účast dorostu a juniorů v nevyšších soutěží těchto kategorií, kde již vyrůstají odchovanci, kteří se prosazují i v mládežnických kategoriích. V minulé sezoně se dařilo dorostu, který pod vedením trenéra Martina Pešouta a skončil celkově na pátém místě. Podobného úspěchu se dočkali v letošní sezoně junioři, kteří se pod vedením Milana Kašpárka probojovali do play off, kde ve čtvrtfinále vypadli se Vsetínem. Dobrou práci s mládeží podtrhnula devátá třída, která vyhrála svoji skupinu a bude hrát na závěrečném turnaji o mistrovský titul.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář